تبلیغات
حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
قالب وبلاگ

حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
جمعیت اتحاد سبز استان سمنان (دفتر مرکزی دامغان) 
نظر سنجی
نظر شما درباره کارایی این وبلاگ چیست ؟


نائب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به جمع‌آوری و دفن نامطلوب زباله‌های شهری و عفونی،‌ از عملکرد شهرداری‌ها انتقاد کرد و خواستار رسیدگی وزارت کشور به این موضوع شد.

 به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از خانه ملت، عبدالرحمان رستمیان با اشاره به تذکر اخیر خود به وزیر کشور در خصوص توضیح درباره علت عدم جداسازی زباله شهری و عدم دفن مناسب آنها،‌ گفت: از آنجایی که شهرداری‌ها زیرمجموعه وزارت کشور هستند لذا از وزارت کشور تقاضا داریم که شهرداری‌ها را موظف به جمع‌آوری و جداسازی مناسب زباله‌های شهری و عفونی کند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی،‌ از عملکرد شهرداری‌‌ها درخصوص نحوه جمع‌آوری زباله‌های شهری و عفونی انتقاد کرد وگفت: علاوه بر بیماری‌هایی که زباله ها به همراه دارند، ممکن است در اثر تماس دست زباله گردها به وسایل نوک تیزی مانند سرنگ‌ها،‌ تیغ و… این افراد به بیماریهایی مانند ایدز و هپاتیت مبتلا شوند، بنابراین ضعف مدیریت در جمع‌آوری مناسب زباله‌ها از سوی متولیان نه تنها جان زباله‌گردها را به خطر می‌اندازد بلکه تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان نیز به شمار می روند.

ضرورت تعبیه مخازن مختلف برای انواع زباله

رستمیان بر ضرورت تعبیه مخازن مختلف برای انواع زباله تاکید کرد وافزود: شهرداری‌ها از طریق تعبیه مخازن مختلف برای پسماندهایی مانند شیشه،‌ مواد پلاستیکی،‌ پسماند تر و … می‌تواند شهروندان را موظف و ملزم به جداسازی زباله ها از هم کنند؛ واقعیت آن است که هرگونه سرمایه‌گذاری برای پاکسازی محیط زیست شهری و اداری،‌ موجب کاهش هزینه های درمانی،‌ بهداشتی و سرمایه گذاری اقتصادی خواهد شد.

لزوم توجه بیشتر به بازیافت زباله در کشور

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر توجه بیشتر به بازیافت زباله در کشور، تصریح کرد: متاسفانه در کشور توجه چندانی به بازیافت زباله نمی شود در حالی که کشورهای دنیا برای استفاده بهینه از زباله ها و بازیافت آنها از آخرین فناوری پیشرفته استفاده کرده و از این راه درآمد زایی می‌کنند.

انتقاد از دفن غیراصولی پسماندهای بیمارستانی

وی با انتقاد از دفن غیراصولی پسماندهای بیمارستانی در کشور، ‌گفت: دفن غیراصولی پسماندهای بیمارستانی،‌ علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی و آبهای زیرزمینی،‌ به شیوع برخی از بیماریها نیز دامن می‌زند.

نائب رییس کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، خواستار نظارت بیشتر متولیان بر امحای پسماند بیمارستانی شد و افزود: از آنجایی که دفن پسماندهای بیمارستانی به شیوه های فعلی،‌ عواقب وپیامدهای جبران ناپذیری به همراه دارد لذا وزارت کشور باید نظارت بیشتری بر عملکرد سازمان شهرداری‌ها داشته باشد.

ضرورت بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی

نماینده مردم دامغان در مجلس نهم، بر ضرورت بی خطر سازی زباله‌های عفونی تاکید و تصریح کرد: متاسفانه در برخی از مراکز درمانی استریل کردن زباله‌های عفونی توسط اتوکلاو به درستی انجام نشده و همچنین شهرداری‌ها نیز در زمینه تفکیک زباله های عفونی از دیگر زباله های عملکرد مناسی ندارند.

پسماندهای شهری و بیمارستانی تهدیدی جدی برای بهداشت شهروندان و محیط زیست

رستمیان مخلوط کردن پسماندهای شهری و بیمارستانی را تهدیدی جدی برای بهداشت شهروندان و محیط زیست خواند و گفت: متاسفانه در برخی از موارد دیده شده که زباله های بیمارستانی بعد از بی خطرسازی با دیگر زباله ها مخلوط می شوند؛ لذا ضروری است مسئولان با ایجاد راهکارهای مناسب مشکلات موجود را مدیریت و ساماندهی کنند.

دفن غیربهداشتی زباله ها در حاشیه شهرها و مسیرهای بین شهری

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ از دفن غیراصولی زباله‌ها در حاشیه شهرها و مسیرهای بین شهری انتقاد کرد و گفت: متاسفانه بوی نامطبوع و شیرابه ناشی از زباله‌ها در مسیرهای بین شهری و حاشیه شهرها موجب رنجش و آزار روستاییان و مسافران می‌شود؛ البته دفن زباله ها در حاشیه شهرها نیز به شکل غیربهداشتی و روباز است که این امر عملکرد ضعیف متولیان و اهمال کاری آنها را می رساند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد:‌ در گزارشاتی که در خصوص دفن غیراصولی زباله‌ها در مسیر استان سمنان و شهر ساری به دستمان رسیده نحوه عملکرد ضعیف شهرداری به روشنی مشهود است؛‌ لازم است شهرداری ها تمهیدات لازم را در این خصوص اتخاذ و این موضوع را هر چه سریعتر مدیریت کند.

نائب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در راستای بهینه سازی مناسب زباله ها باید زباله های خانگی در منازل و مخازن از ابتدا تفکیک و جداسازی شوند؛‌ اینکه یک ماشین زباله و مخزن به این کار اختصاص داده شود شهروندان نیز زحمت جداسازی زباله‌ها را به خود نمی دهند؛‌ لذا بهتر است شهرداری برای جمع آوری پسماند تر و خشک به صورت جداگانه اقدام کند تا انگیزه شهروندان نیز نسبت به جداسازی پسماندها افزایش یابد.


[ شنبه 7 آذر 1394 ] [ 08:31 ب.ظ ] [ حسین امیرعبدالهیان ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

جمعیت اتحاد سبز استان سمنان
سازمان مردم نهاد زیست محیطی و منابع طبیعی
پایگاه خبری: www.gud.ir

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :