تبلیغات
حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
قالب وبلاگ

حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
جمعیت اتحاد سبز استان سمنان (دفتر مرکزی دامغان) 
نظر سنجی
نظر شما درباره کارایی این وبلاگ چیست ؟


رییس محیط‌زیست شهرستان دامغان از افزایش ۳۰ درصدی جمعیت آهو در این شهرستان خبر داد و گفت: دشت دامغان همواره یکی از مهمترین زیست‌گاه‌های آهو در استان و کشور بوده است.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایسنا، فرامرز اسفندیاری با اشاره به دلایل این افزایش جمعیت اظهارکرد: اجرای پروژه‌هایی در راستای بهبود کیفی و کمی منابع غذایی و آبی در زیست‌گاه‌های آهوان، جلوگیری از رشد بی‌رویه شکار و افزایش حفاظت از منطقه و برگزاری برنامه‌های آموزشی و توجیه شکارچیان و… از جمله عوامل موثر در این افزایش جمعیت بوده است.

وی استفاده از دانش بومی را عامل موثر دیگری در ازدیاد جمعیت آهوان دامغان ارزیابی کرد و افزود: توجه به نگاه مبتنی بر پدافندغیرعامل و برخورد جدی با شکارچیان غیرمجاز بویژه در فصول زادآوری از دیگر دلایل موثر در افزایش جمعیت آهو در دشت دامغان است.

اسفندیاری با بیان اینکه پیش از این با سفر به زیستگاه‌ها به ندرت مشاهده آهو وجود داشت، تصریح کرد: امروزه کمتر اتفاق می‌افتد که به سطح زیستگاه‌ها سفر کنید و مشاهده آهو نداشته باشید لذا افزایش جمعیت آهو در زیستگاه‌های دامغان کاملا مشهود است.

رییس محیط‌زیست شهرستان دامغان،با بیان اینکه مشاهده دیگر حیات‌وحش نیز در سالیان اخیر و خصوصا سال‌جاری افزایش قابل توجهی داشته است، اضافه کرد: جمعیت کل و بز و قوچ و میش نیز با ازدیاد روبرو بوده است. ضمن اینکه مشاهده گربه‌سانانی نظیر پلنگ و یا سگ‌سانانی مانند گرگ و کفتار و…به وضوح افزایش یافته است.

وی از تلاش این اداره برای احیای زیستگاه آهو در دامغان خبر داد و افزود: تامین غذا و آب مورد نیاز حیات‌وحش یکی از اقدامغات محیط‌زیست دامغان در این راستا بوده است ضمن اینکه در همین ارتباط در سطح زیست‌گاه منطقه قوشه دامغان که از مهمترین زیستگاه‌های آهو در دامغان است به کشت مراتع پرداخته شده است.


[ شنبه 26 دی 1394 ] [ 07:53 ب.ظ ] [ حسین امیرعبدالهیان ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

جمعیت اتحاد سبز استان سمنان
سازمان مردم نهاد زیست محیطی و منابع طبیعی
پایگاه خبری: www.gud.ir

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :