تبلیغات
حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
قالب وبلاگ

حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
جمعیت اتحاد سبز استان سمنان (دفتر مرکزی دامغان) 
نظر سنجی
نظر شما درباره کارایی این وبلاگ چیست ؟


یکی از رسالت های اصلی «پایگاه خبری جمعت اتحاد سبز» معرفی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و منابع طبیعی استان سمنان است. در این راستا و در نخستین گام به سراغ مهندس عبدالحسین برنجی مدیرعامل محترم «انجمن صلح آب» اولین تشکل تخصصی آب در ایران رفتیم و درباره این انجمن به گفتگو پرداختیم. لازم به ذکر است که این انجمن با هدف توسعه مدیریت منابع آب و با شعار آب برای همه در حال فعالیت می باشد. آنچه می خوانید ما حصل این گفتگوست:

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: لطفا درباره تاریخچه و نحوه تأسیس انجمن صلح آب توضیحاتی ارائه نمایید؟

مهندس عبدالحسین برنجی: انجمن صلح آب اولین تشکل غیردولتی آب در کشور است که در سال ۱۳۸۱ پایه گذاری شده و از سال ۱۳۸۴ به صورت رسمی با ورود به پارک علم و فناوری استان سمنان فعالیت های خود را گسترش داد. حدود ۷۰۰ نفر از بزرگان عرصه های امور آب به صورت مجازی و از طریق سایت عضویت خود را در این سازمان مردم نهاد اعلام داشته اند. این انجمن با شعار آب برای همه به صورت تخصصی در زمینه آب به عنوان عنصری که قابل تولید نیست و در ارتباطات جهانی به عنوان یکی از پتانسیلهایی که باعث ایجاد صلح و دوستی می شود، فعالیت می نماید. ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای تمدن کهن در کنار رودخانه تشکیل نشده بلکه دارای پیشینه تاریخی در زمینه دانش و مدیریت آب آب بوده که ما بایستی این پیشینه را حفظ کنیم و به بالندگی برسانیم.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: مهم ترین برنامه ها و فعالیت های انجام شده انجمن صلح آب چه بوده است؟

مهندس عبدالحسین برنجی: برگزاری اولین کنفرانس بین المللی آب با حضور بیش از ۱۱ کشور با همکاری پارک علم و فناوری استان سمنان و دانشگاه صنعتی شاهرود و همچنین راه اندازی موزه آب در شهرستان شاهرود به عنوان اولین موزه تخصصی آب کشور با شعار فناوری صنعت آب و سازه های آبی به عنوان فعالترین و پربازدید ترین موز آب کشور از جمله مهمترین فعالیت های این انجمن می باشد. برگزاری کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی، انتشار نشریه داخلی، راه اندازی سایت و غیره از دیگر فعالیت های این انجمن است. هدف گذاری فعالیت های ما در سالهای اخیر نیز آموزش به کودکان از مقطع پیش دبستانی بوده است. کشور ما در آینده نیاز به دانشمندانی دارد که کودکان بزرگ مردان آینده کشور می باشند.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: مهم ترین برنامه ها و فعالیت های انجام شده انجمن صلح آب چه بوده است؟

مهندس عبدالحسین برنجی: همان طور که ذکر شد الویت انجام فعالیت های آموزشی برای دانش آموزان است لیکن در کنار آن فرهنگ سازی و ارتقاء ساختار فناوری آب کشور در حال پیگیری می باشد. به امید خدا در دو سال آینده فاز دوّم موزه آب نیز به بهره برداری خواهد رسید. در تلاشیم که حتماً به یکی از برندهای آب در کشور تبدیل شویم. همچنین در نظر داریم تمام شرکت ها و مجریان آب را از نظر کیفی ارزیابی نماییم.

در ایران سه اختراع شامل ساعت آبی، قنات و یخدان جزو افتخارات کشور می باشد. در سالهای اخیر نیز اختراعات زیادی در زمینه صنعت آب داشته ایم که وظیفه ما اطلاع رسانی این اختراعات و حمایت از مخترعین است.

کمک به سازمان های متولی در زمینه ثبت قنات به عنوان بزرگترین سازه دست ساز بشر در یونسکو نیز جزو برنامه های آینده ماست.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: راهکار شما برای حل مشکلات آب در کشور چیست؟

مهندس عبدالحسین برنجی: اعتماد به فرهنگ و دانش بومی و مدیریت صحیح آب مشکل مربوطه را حل خواهد کرد.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: آیا مدیریت آب باید محلی، دولتی یا مشارکتی باشد؟

مهندس عبدالحسین برنجی: نظارت بر آب باید دولتی باشد لیکن بهره برداری و مدیریت باید توسط بهره برداران و خصوصی باشد. مردم باید بتوانند آب را مدیریت کنند. در حال حاضر به دلیل اینکه آب با هزینه کم در اختیار مردم قرار می گیرد و مدیریت در دست دولت هست و یارانه زیادی از طرف دولت برای آن پرداخت می شود، اهمیت آب را درک نمی کنیم و حفاظت لازم را از آن نمی دهیم. اگر مردم مدیریت را خودشان انجام دهند و نظارت دولتی قوی باشد و آمار دقیق از سوی متولیان در اختیار بهره برداران قرار گیرد، مطمئن باشید از این منابعِ طلائیِ زیر زمینی حفاظت بیشتری خواهد شد.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: یکی از بحث های مطرح در کشور ما در زمینه مدیریت آب از گذشته تا کنون، سد سازی بوده است. آیا شما با سد سازی موافق هستید؟

مهندس عبدالحسین برنجی: در بعضی از مناطق، در سطح محدود سد سازی جواب داده لیکن در این وسعت فعلی که ایران جزو سد سازان مطرح و برتر دنیا شده، موافق سد سازی نیستم. غیر از سد سازی، سیاست غلط دیگر که توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام گرفته، ایجاد و ساخت استخرهای ذخیره آب می باشد که کشور را به دریاچه های کوچک – کوچک تبدیل نموده است. این استخرها به دلیل ساعت آفتابی بالای کشور تبخیر بسیار بالایی دارد و متأسفانه بسیاری از منابع آبی ما پس از تبخیر به رایگان در اختیار کشورهای همسایه قرار می گیرد.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: اگر بخواهید نقدی را به مسئولین در زمینه مدیریت آب بیان کنید، چه خواهید گفت؟

مهندس عبدالحسین برنجی: از نظر ما مسئولین در مواجه با مسئله آب شعار گونه عمل می کنند و متأسفانه فشار را بر بهره برداران و مصرف کنندگان خانگی وارد می آورند در صورتی که معضل اصلی ما در بخش صنعت و کشاورزی است.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: راه های ارتباط با انجمن صلح آب چیست؟

مهندس عبدالحسین برنجی: علاقمندان می توانند از طریق سایت انجمن و شماره تلفن های ۰۹۱۲۳۷۳۲۱۸۵ و ۰۲۳۳۲۲۴۱۷۵۹ با ما در ارتباط باشند. همچنین مجموعه موزه آب شاهرود به آدرس خیابان مصلی مجموعه تاریخی برنجی آماده میزبانی از علاقمندان می باشد.

پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز: از وقتی که در اختیار ما قرار دادید صمیمانه سپاسگزاریم، در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

مهندس عبدالحسین برنجی: من درود و سپاس می فرستم بر دوستان پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز و از مردم عزیز عاجزانه درخواست دارم که در زمینه مبحث «ایران تمدن کهن آب» به مطالعه بپردازند. مطمئنم که مردم می توانند بحث مدیریت آب را بر عهده گیرند و فرهنگ سازی نمایند.


[ شنبه 3 بهمن 1394 ] [ 04:18 ب.ظ ] [ حسین امیرعبدالهیان ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

جمعیت اتحاد سبز استان سمنان
سازمان مردم نهاد زیست محیطی و منابع طبیعی
پایگاه خبری: www.gud.ir

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :