تبلیغات
حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
قالب وبلاگ

حامیان طبیعت و محیط زیست دامغان
جمعیت اتحاد سبز استان سمنان (دفتر مرکزی دامغان) 
نظر سنجی
نظر شما درباره کارایی این وبلاگ چیست ؟


بسیاری از تهدید های زیست محیطی نتیجه فعالیت های غیر منطبق با محیط زیست است. انجام فعالیت های توسعه ای بدون توجه و رعایت ملاحظات زیست محیطی موجب تخریب اکوسیستم های طبیعی می شود. یکی از مفاهیم جدیدی که در جهت جلوگیری از تخریب های محیط زیست معرفی می شود توسعه پایدار است. یکی از ابزارهای کلیدی برای دستیابی به  توسعه پایدار اجرای مطالعات ارزیابی زیست محیطی طرح ها و پروژه های مختلف می باشد. مطالعات ارزیابی زیست محیطی با بررسی ریز فعالیت های مختلف، نسبت به شناسایی و تجزیه و تحلیل اثرات آنها اقدام می نماید و راهکارهایی را در جهت کاهش اثرات منفی ارائه می نماید. در برنامه چهارم توسعه کشور مواد مختلفی به ارزیابی زیست محیطی اختصاص یافته است که از آن جمله می توان به مواد  ۵۹ ، ۶۰ ، ۶۱ ، بند ج ماده ۱۰۴و ماده ۱۰۵ اشاره نمود. ارزیابی زیست محیطی منافع متعددی را برای کشور در پی دارد که از آن جمله می توان به افزایش کیفیت محیط زیست، افزایش دانش زیست محیطی در سطوح مختلف جامعه، اعتبار بخشیدن به دولت در سطوح بین المللی، رفع نارضایتی افراد بومی و ازبین بردن ناسازگاری بین افراد جامعه و ارگان های دولتی اشاره نمود.

لازم است ارزیابی های زیست محیطی ساختاری منسجم داشته باشد و از پرداختن به مطالب کم اهمیت دوری کند و مشکلات اصلی که پروژه برای محیط زیست منطقه ایجاد می نماید را به دقت شناسایی نموده و برای آنها راهکار اجرایی ارائه نماید. در تجزیه و تحلیل اثرات زیست محیطی بایستی مشاوران و شرکت هایی انتخاب گردند که همواره اخلاق زیست محیطی را مد نظر قرار می دهند.

یکی از پروژه های مهمی که در سال های اخیر در سطح کشور مطرح بوده است، پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران و به خصوص استان سمنان می باشد. این طرح موافقان و مخالفان جدی خود را دارد که هر یک از آنها دلایل متعددی را برای نظرات خود ارائه می نمایند. صرف نظر از بررسی دلایل موافقان و مخالفان این طرح، شایسته است تا آنها منتظر بمانند تا نتیجه حاصل از ارزیابی زیست محیطی منتشر شود و شایسته هست تا همگان (موافقان و مخالفان) به دور از شانتاژهای خبری و بدون وارد آوردن فشارهای مختلف سیاسی و … پایبند به نتایج حاصل از این ارزیابی ها باشند.

منبع: هفته نامه کویر- دوم شهریورماه ۱۳۹۵

نویسنده: مهندس حسین امیرعبدالهیان/ فعال زیست محیطی و مدیرعامل جمعیت اتحاد سبز استان سمنان


[ چهارشنبه 3 شهریور 1395 ] [ 09:02 ق.ظ ] [ حسین امیرعبدالهیان ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

جمعیت اتحاد سبز استان سمنان
سازمان مردم نهاد زیست محیطی و منابع طبیعی
پایگاه خبری: www.gud.ir

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :